
Wyposażenie nowoczesnych domów, gdzie dominują otwarte przestrzenie, a schody są ich częścią, musi być starannie przemyślane i tworzyć spójną całość. Wykończenie ścian, podłóg czy schodów nadaje wnętrzu początkowy zarys stylu, w jakim ma być utrzymane. Odpowiedni dobór mebli i dodatków dopieszcza mieszkanie tworząc w nim niepowtarzalny klimat.
Czym kierować się w doborze mebli, aby pasowały do schodów i stylizacji ogólnej?
Jeśli chcemy stworzyć klimatyczne wnętrze utrzymane w konkretnym stylu, musimy wziąć pod uwagę jego cechy charakterystyczne, które już przy doborze kolorów, faktur ścian, podłóg, czy wykończenia schodów mają fundamentalne znaczenie. Meble we współczesnych stylizacjach powinny być przede wszystkim funkcjonalne i nie może być ich za dużo, aby nie przytłaczały wnętrza. W otwartych przestrzeniach mieszkalnych wydziela się strefy: kuchenną, relaksacyjną, jadalnianą czy przeznaczoną do pracy. Sypialnia najczęściej jest usytuowana w osobnym pokoju.
Jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią nowoczesnego domu, w którym przykładowo zdecydowaliśmy się na schody dywanowe, których wisząca w powietrzu konstrukcja jest ważnym punktem aranżacyjnym, pozostawmy pod nimi wolną przestrzeń, która wyeksponuje piękno schodów. W niedalekiej odległości można umieścić okazały zestaw wypoczynkowy, najlepiej narożnik o geometrycznych kształtach. Może on kontrastować kolorem z barwą schodów i ścian w nowoczesnych aranżacjach lub z nią harmonizować w domach utrzymanych w stylu klasycznym.
Na podobnych zasadach można dobierać meble drewniane. Jeśli schody na beton wykonano z ciemnego drewna egzotycznego, a ściany dla kontrastu są białe, meble można dobierać na zasadzie kontrastu do ścian lub schodów. Jak widać, w tej sytuacji pole manewru jest bardzo szerokie. Trzeba jedynie zadbać o to, aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów, szczególnie w stylizacjach, które nie lubią pstrokacizny. W aranżacjach klasycznych wybierajmy raczej ciepłe barwy i pastele, w nowoczesnych kolory kontrastowe, biel i czerń, przełamane akcentem o żywszej barwie.
Jak komponować wnętrza w niekonwencjonalnych stylach?
Niekonwencjonalny styl to taki, który łączy w sobie kilka innych tworząc niepowtarzalne wnętrze. Przykładem takich połączeń może być styl eklektyczny, w którym dozwolone jest komponowanie mebli nowoczesnych ze starymi, białych z czarnymi, czy w jakimkolwiek innym kolorze. Wbrew pozorom takie połączenie wcale nie musi spowodować chaosu.
Umiejętne i przemyślane kompozycje pozwalają na stworzenie wyjątkowego klimatu. Podstawową zasadą w doborze mebli, czy dodatków w stylu eklektycznym jest ustalenie motywu przewodniego, do którego dobiera się całą resztę. Motywem przewodnim może być wzór, kolor, czy określona faktura. Przykładowo utrzymane w stylu klasycznym drewniane schody policzkowe z drewniano-metalową balustradą, zawierającą motywy roślinne, np. liście mogą się znakomicie komponować z meblami posiadającymi podobne metalowe motywy w formie uchwytów, czy okuć. Co ciekawe, jednym z nich może być przykładowo stylowa babcina komoda z litego drewna, a innym nowoczesny designerski stolik wsparty na nodze w kształcie tego samego motywu roślinnego. To tylko przykład na to, w jaki sposób da się połączyć w jednym wnętrzu rzeczy z różnych epok. Podobnych kombinacji może być wiele, ale właśnie dlatego wnętrze eklektyczne jest nie tylko ciekawym, ale i wymagającym wyzwaniem w aranżacji.
Jak zagospodarować miejsca pod schodami w małych domach?
Jeszcze trudniejszym wyzwaniem jest funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie małej przestrzeni domu, w którym dużą jej część stanowią schody. Kiedy liczy się każdy metr kwadratowy, warto wykorzystać w sposób funkcjonalny także przestrzeń pod schodami. Można stworzyć tam kuchnię, spiżarnię, garderobę lub kącik dla bibliofila. Szczególnie ważny w takiej sytuacji dla estetyki całego pomieszczenia, jak i samych schodów, jest dobór odpowiednich mebli. W przypadku, kiedy chcemy pod schodami stworzyć kuchnię, czy przestrzeń tę zabudować, najlepiej korzystać z ofert mebli na wymiar. Trudno bowiem idealnie dopasować do takiej ograniczonej przestrzeni dostępne meble z sieciówek. Wyjątek stanowi kącik dla miłośnika książek, gdzie wystarczy wstawić wygodny fotel, umieścić pod schodami odpowiednie oświetlenie i kilka półek, które spełnią funkcję podręcznej biblioteczki. Przyda się też niewielki stolik okolicznościowy, na którym można będzie postawić kubek z kawą, czy inne drobiazgi. W innych wyżej wymienionych przypadkach tylko meble na zamówienie spełnią dobrze swoje zadanie. Powinny być dobrane kolorystycznie i stylowo do schodów. Jeśli schody wykonano z drewna dębowego, meble pod nimi najlepiej też zamówić z drewna w tej samej tonacji kolorystycznej. Jest to ważne szczególnie w przypadku schodów dywanowych, które nie posiadają zakrywających z boku stopnie policzków. W przypadku schodów policzkowych, gdzie wangi wykończono na biało, kuchnia zlokalizowana pod nimi może mieć kolor drewna lub biały. Najlepiej to zadanie powierzyć zdolnemu projektantowi, który zadba o odpowiednie wyczucie stylu i spójną funkcjonalną aranżację przestrzeni. Oszczędzanie na tym i eksperymentowanie samemu nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, co często wiąże się w przyszłości z poniesieniem jeszcze większych nakładów.
Dobór mebli do przestronnego wnętrza, w którym znajdują się także schody, jest łatwiejszy i można zaufać swoim kreatywnym pomysłom i pokusić się o eksperymentowanie, ponieważ w razie nieudanej próby zawsze można meble przestawić w inne miejsce i uczynić przestrzeń bardziej funkcjonalną. Na małej powierzchni lepiej zaufać specjalistom, którzy nie tylko doradzą najlepsze rozwiązania, ale też pomogą wyeksponować piękno schodów, czy innych elementów wyposażenia tak, aby zachwycały. Wytrawne oko architekta wnętrz widzi często więcej niż oko laika i potrafi spojrzeć na wnętrze z różnych perspektyw, co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych i funkcjonalnych aranżacji.