Balkon francuski

przez | 7 września 2022
Balkon francuski

Balkon francuski – rozwiązanie doświetlające wnętrza

Balkon francuski, chociaż znany już od stuleci, nie był specjalnie popularny w naszym kraju. Czasy PRL-u, kiedy stawiano na wielorodzinne powtarzalne bloki i wieżowce, zupełnie temu nie sprzyjały. Sytuację zmienił XXI wiek, kiedy to w budownictwie zaczęto wprowadzać różnorodność i nowe technologie. Zmienił się nie tylko układ wnętrz, w których zaczęto doceniać przestronność i dobre doświetlenie, ale także elewacje zyskały coraz więcej przeszkleń. Balkon francuski okazał się w tej nowej rzeczywistości doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie nie zaplanowano wcześniej miejsca na tradycyjny balkon, czy taras.

Czym jest balkon francuski?

Balkon francuski, znany również jako porfenetr to duże okno sięgające podłogi z balustradą. Odpowiednio zaaranżowany z zewnątrz, dzięki obecności barierki, może wyglądem przypominać balkon tradycyjny, ale nie ma w nim przestrzeni balkonowej, na którą można wyjść z pomieszczenia. Może być wykonany z różnych materiałów, ale najpopularniejszy to ten ze stalowych prętów, a także nowoczesny balkon francuski szklany. Ten ostatni szczególnie dobrze doświetla wnętrze i powiększa widok z okna. Polecany jest szczególnie do wąskich długich pomieszczeń, gdzie do głębszych zakamarków pokoju często dochodzi mało dziennego światła. Duże okno, czy drzwi balkonowe z transparentną szklaną balustradą nie ograniczają dopływu światła i znacznie lepiej doświetlają i rozjaśniają pomieszczenie niż tradycyjne okno. Barierka może mieć poręcz, ale nie jest ona konieczna, ponieważ nowoczesne szkło laminowane, z którego powstaje portfenetr jest tak dobrze oszlifowane na brzegach, że minimaliści mogą z pochwytu zrezygnować.

Gdzie można zamontować balkon francuski?

Nowoczesny balkon francuski może być montowany w domach prywatnych, budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych, kamienicach, a także w zabudowie firmowej, biurach, czy galeriach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma tradycyjnych balkonów i tarasów, a chce się powiększyć wysokość okna. Może być instalowany na wysokości do 25 metrów od podłoża, na którym stoi budynek. Mimo że balkon francuski szklany nie zakłóca estetyki budynku i jest wobec niej neutralny, w przypadku zabudowy wielorodzinnej, najlepiej zaprezentuje się, jeśli lokatorzy wspólnie zdecydują się na takie rozwiązania w każdym mieszkaniu pozbawionym balkonu. Może to zmienić na korzyść wygląd zewnętrzny całego budynku. W przypadku wyrażenia chęci zamontowania balkonu francuskiego przez pojedynczych mieszkańców trzeba będzie zwrócić się o pozwolenie do zarządcy budynku.